Tarımda Sensörün Önemi !

Tarım Alanlarınızı Çevrimiçi Yapın

Geleneksel çiftçilik, deneyime ve bilimsel tavsiyeye göre her alana farklı şekilde başarıyla davrandı, ancak bir sonraki adım daha fazlasını gerektiriyor. Tarladaki bölgelerin bireysel olarak nasıl tedavi edileceğini öğrenme sürecinde, sürekli gelişen Akıllı Tarım, her eylemde gerçek zamanlı veri ve kayıtlı geri bildirim gerektirir. Soil Scout bu devrimi yeraltına doğru genişletiyor.

“Ölçemezseniz yönetemezsiniz.” – Peter Drucker

 Tüm bitki üretiminde kök bölgesindeki su mevcudiyetinin en önemli faktör olduğu iyi bilinmektedir. Ancak, bir tarlada yeraltı koşullarını izlemek o kadar zor ve pratik değildi. Hassas Tarım şimdiye kadar kolay kısma odaklandı: hava durumu gözlemleri, optik algılama ve telemetri gibi yer üstü verileri.

Şimdi nihayet çiftçilerin toprağı kontrol altına almana imkan sağlıyoruz.

Neden Toprağı İzlemeliyim ?

Belki de toprak sıcaklığını veya nemini hiç gerçekten ölçmediniz. Sonuçta, çok iş var ve sonunda ” olduğu gibi” değil mi? Tabloları çevirecek olursak, toprak koşullarına bağlı olmayan ve etkilemeyen hiçbir arazi çalışması veya bitki gelişimi yoktur. Yani soru daha ziyade:Toprak koşullarınızı her zaman, hatta dışarı çıkmadan tam olarak bilseydiniz, çiftçiliğiniz nasıl değişirdi?Çığır açan yeraltı radyo teknolojisi ile Soil Scout İzleme Çözümü, tarlaların nasıl yönetildiği konusunda gerçek bir oyun değiştiricidir. Kablosuz Soil Scout® sensörlerini tarlalara kalıcı olarak gömme, saha çalışması yapma ve sensörleri unutma fırsatı , toprak izlemeyi hiç olmadığı kadar basit ve tutarlı hale getiriyor. Yerel gerçek zamanlı 3D yeraltı hava haritanız ile toprak davranışına bakışınız bir daha asla aynı olmayacak.

Akıllı Tarım = Hedeflenen Toprak Yönetimi

Hassas Tarım, girdilerin özellikle yer üstü gözlemlerine dayalı olarak düzenlendiği bir kavram olarak iyi bilinir. Ancak en önemli büyüme olayları – su ve besin alımı – kök bölgesinde gerçekleştiğinden, neden tüm Precision Ag uygulamaları havada neler olduğuna odaklanmıştır?Yerüstünü izlemek, yeraltına kıyasla gülünç derecede kolaydı.Uygulamada, genellikle mahsul gelişimi belirgin semptomlar göstermeye başladığında, neden bir süre önce yeraltından görülmüş olabilir. Öte yandan, dinamik bir toprak nemi değişkenlik haritası, verim değişiminin kalıcı kök nedenlerini ortaya çıkarır ve düzeltici eylemlerin belirlenmesine yardımcı olur.Hava ve bitki gözlemlerine dayanan Precision Ag, reaktif kalmaya mahkûmken, toprağa gerçek zamanlı çevrimiçi bir bakış, gerçekten proaktif, akıllı tarıma dönüşebilir.

İyiyi, Ortalamayı ve Kötüyü İzleyin !

Bir alana kaç sensör yerleştirilmesi gerektiği ve tam olarak nereye yerleştirileceği konusunda doğru ya da yanlış bir cevap yoktur. Bununla birlikte, kesin olarak farklı verim potansiyeline sahip konumları algılamak, anlamlı verilerin anahtarıdır. Başlangıç ​kuralı olarak, izlenecek her alanda iyi seçilmiş üç yerde iki derinlik öneriyoruz. Bu, uç değerlerde eylemleri veya bu referans noktalarındaki verilerin ortalamasını almayı sağlar. Toprak davranışının iyi ve zayıf alanlarda nasıl farklılaştığını gözlemlemek, sorunları anında ortaya çıkarır.Su sızma hızı, nem profili, drenaj performansı vb. kesinlikle çok önemli faktörlerdir, ancak bunlar üzerindeki herhangi bir sayısal değeri yorumlamak çok zordur. Bununla birlikte, bu tür rakamları iyi, ortalama ve fakir alanlardan karşılaştırmak, ortak tarım anlayışına sahip herkes için kolay ve basit bir iştir. Bu nedenle, birkaç yerde birden fazla derinlikte toprağı izlemek, gördüklerinize dayalı olarak somut eylemleri desteklemek için anlayışlı veriler üretir. Birçok tarım müşterisi için ortak bir başlangıç ​noktası, on hektarlık bir alan için altı ila dokuz sensörden oluşan bir setle Soil Scout deneyimine başlamaktır, ancak Soil Scout uzmanları her zaman en derin uzmanlığa sahip kişilerle işbirliği içinde en iyi konfigürasyonu gerçekleştirir. 

Bu örnekte, İzci konumları, tarihi verim haritalarına dayanıyordu. Kuraklık, Temmuz ayından itibaren yoksul bölgede büyümeyi sınırlandırırken, iyi verim noktası sezon boyunca su mevcudiyetini sürdürebildi.

Neden Soil Scout'u Seçmelisiniz?

Soil Scout, bir tarlada serbestçe dağıtabileceğiniz tek toprak sensörü çözümüdür — KUR ve UNUT!
Sistem önceden yapılandırılmıştır ve Baz İstasyonunu açtığınızda çalışmaya başlayacaktır. İzciler, kurulumu en hızlı olanlardır ve istediğiniz zaman daha fazla sensör yerleştirebilirsiniz. Baz İstasyonuna otomatik olarak bağlanırlar – ek veri planlarına gerek yoktur.
Küçük sensörler, 20 yıl boyunca yeraltında bakım gerektirmeden çalışır. Saha çalışmasını rahatsız etmezler ve tekerlek basıncından ve vahşi yaşamdan korunurlar, bu da yıllar boyunca üstün maliyet verimliliği sağlar.
Akıllı sensör yerleşimi, gerçek farklılıkların gerçek zamanlı izlenmesini sağlar ve her alanın ayrı ayrı ve optimum şekilde işlenmesini sağlar. İyi eğitimli Soil Scout personelimiz, en iyi yerleri seçmenize yardımcı olacaktır.
Sulama sırasında, anlık öncesi / sırasında / sonrası verileri hem hızlı reaksiyonları hem de optimum toprak nemini korumak ve sulama maliyetlerinden tasarruf etmek için uzun vadeli yeteneği mümkün kılar.
Sensörler her yıl görüş alanı dışında çalışarak size toprak davranışına ilişkin uzun vadeli bir görüş sağlar. Sonuç olarak, gelenekler ve tahminler yerine doğru ve bilinçli toprak yönetimi elde eder ve gelecekteki ihtiyaçlarınız için uzun süreli kayıtlar oluşturursunuz.